KURUCUMUZ

1956 Eskişehir doğumlu, 1974 yılından bugüne kadar ticaretin içinde yer aldı.

İlk olarak Traktör ticareti ve zirai aletlerin ticareti ile işe başladı. Daha sonra Fiat Traktörleri Bayiliğini aldı.

1984 yılında ise ilk şirketi; Güven Motorlu Araç.ve Tar. Ürün. Tic .San. A.Ş.’ni kurarak Massey Ferguson traktörlerinin Eskişehir ve Bilecik ili ana bayiliğini aldı.

Daha sonra traktör ticaretini bıraktı.

1989 yılında Güven Mot. Araç. ve Tar. Ürün. Tic. San. A.Ş.’nin bünyesinde Eskişehir şehir merkezinde MOBİL amblemli Akaryakıt İstasyonu açarak, Akaryakıt İstasyonu İşletmeciliği işine başladı, daha sonra Mobil ve BP şirketlerinin birleşmesi nedeniyle BP logosu ile devam etti.

1991 yılında şehir merkezinde Petrol Ofisi Amblemi ile faaliyette bulunan, Yunusemre Petrol ve Nakliyat Ltd. Şti. hisselerinin tamamını satın alarak devraldı. Böylece akaryakıt ürünleri ve madeni yağ sektöründe faaliyetlerini daha da geliştirdi. Bu şirket halihazırda Total bayiliği ile faaliyetine devam etmektedir.

1992 yılında Renault marka otomobillerin Eskişehir ana bayiliğini aldı. Otomotiv sektöründe de kısa sürede başarılı bir grafik çizerek Kütahya ve Afyon illerinin ana bayiliğini de alarak BÖLGE bayisi konumuna geldi.

1992 yılında Eskişehir şehir merkezinde döviz büfesi açarak Okyanus Döviz Hizmetleri A.Ş.’ni kurdu.

1993 yılında Axa Oyak Sigorta Acenteliğini alarak Okyanus Sigorta ve Aracılık Ltd. Şti.’ni kurdu. Bu şirket de Eskişehir Kütahya ve Afyon illerinde açmış olduğu şubeleri ile faaliyette bulunmuştur.

1996 yılında Bodrum / Gümbet’de bir otel satın aldı. Halen otel şirketlerinden Güven Motorlu Araçlar ve Tarımsal Ürünler Tic. San. A.Ş. tarafından çalışmaktadır.

2000 yılında Kütahya ili Şehir merkezinde 10.000 m2 (otogara 50m mesafede Antalya-İstanbul yolu üzerinde) bir arsa satın aldı. Buraya 3.000m2 kapalı alanı bulunan bir Plaza ile Shell amblemli bir Akaryakıt İstasyonu yaptı. İki tesisi birden 2000 yılında hizmete açtı.

2000 yılında Elf madeni yağlarının bölge bayiliğini aldı.

2003 yılında Bodrum/Gümbet’te mülkiyeti tarafına ait olan otelin altında bulunan 750m2 Restoran, kurduğu Gümbet Gıda Turizm Taşımacılık San.Tic. Ltd. Şti. tarafından BURGER KING amblemi ile restoran olarak çalışmaktadır.

2003 yılında Dacia Otomobillerinin Eskişehir-Kütahya-Afyon illerinin bayiliğini alarak Porsuk Gıda Otomotiv Turizm San.Tic. Ltd. Şti.’ni kurdu.

2003 yılında hem kendi şirketler grubumun bilgi işlem hizmetlerinin yürütülmesi hem de bu sektörde faaliyette bulunmak amacı ile Güven İşletim Sistemleri İletişim ve Bilişim San.Tic. Ltd, Şti.’ni kurdu.

Ticari yatırımların yanında, sosyal sorumluğun bilincinde olan Güven Grup ile, 2004 yılında başlayıp 2005 yılında biten, babam Ali Güven adına Ali Güven Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ile eğitime ve Eskişehir’e yatırım yaptık.

2006 yılında Güneş Sigorta Acenteliğini de alarak Okyanus Sigorta Şirketinin faaliyetlerini genişlettik.

2007 yılı Güven Şirketler Grubu için tam bir yatırımlar yılı oldu.

2007 Yılının mart ayında Sağlık alanındaki yatırımına Abraaj Capital ortağı Türkiye’nin önde gelen Sağlık kuruluşu Acıbadem ile anlaşarak başlanıldı. 2010 yılı ortalarında bitirildi.

Ayrıca 2007 yılında Kütahya’da bulunan Plaza binasının yanında Renault-2 showroomu yapılarak Renault hizmet ağı genişletildi.

2007 yılında başlanan Eskişehir merkezde Hasan Polatkan Caddesinde işyeri ve dairelerden oluşan bir başka inşaat yapımına başlanılmış ve Temmuz 2008 itibariyle bitmiştir.

2008 yılında Eskişehir-Bursa Karayolu üzerinde 14.000 m2 kapalı alanlı Güven Oto Plaza yatırımını başladık ve 2009 yılı Kasım ayında yatırım tamamlandı. Tüm şirketlerin merkezini bu binaya taşındı.

2008 yılı aralık ayı itibariyle ön sözleşmesi imzalanan HİLTON otel projesi çalışmaları devam etmekte olup, Hilton Otel projesi 225 yataklı 5 yıldızlı bir otel yatırımı olacaktır.

2009 yılı Ekim ayı itibariyle Nissan A.Ş. ile bayilik anlaşması imzalandı ve Güven Oto Plaza binasına taşınma ile birlikte Eskişehir ve Kütahya illerinde Nissan markası ile de hizmet vermeye başladık. Bu nedenle GÜVEN oto plaza binasının yerleşim konsepti Renault-Dacia-Nissan ve 2.El olarak tasarlandı.

2010 yılında Hilton otel yatırımı için ilave arsa alınarak yatırım alanı büyütüldü.

2010 yılında Güven şirketler grubu olarak Eskişehir’e ve Eskişehirli’ lere Türkiye’nin önde gelen Sağlık kuruluşu Acıbadem Hastanesinin inşaatını tamamlayıp işletmesini ACIBADEM Grubuna kiralanmıştır ve açılışı ile 600 kişilik istihdam yaratılmıştır.

2011 yılında Allianz sigorta acenteliği alınarak Okyanus Sigorta şirketinin faaliyetleri genişletilmiştir.

2011 yılında Acıbadem Hastanesi’nin ihtiyaçlarına da cevap vermek üzere hastane binasının yanında 7500 m2 kapalı alana sahip, Güvenpark işyeri yatırımına başlanılmış olup, 2012 yılının sonunda bitirilmiş ve hizmete açılmıştır.

2012 yılında Eskişehir’in Batıkent mahallesinde, çevre yolu yanında, 6000 m2 arsa üzerine, 10.000 m2 kapalı alana sahip, CYRSTAL PARK KONAKLARI ile lüx konut yapımı tamamlandı.

2018 yılında Eskişehir İki Eylül Caddesinde Güven Plaza İnşaatı Tamamlanmış Olup 2019 Yılında Eskişehir Nüfüs İl Müdürlüğüne Kiraya Verilmiştir.

2020-2021 Eğitim Yılından İtibaren Eskişehir İTÜ Doğa Koleji Olarak Bursa Yolu 2.Km’de Hizmet Vermektedir.